Pustelnia Supraśl | O nas
119
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-119,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,vertical_menu_enabled,paspartu_enabled,menu-animation-line-through,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

o nas

Ośrodek Pustelnia Supraśl położony jest w sercu strefy uzdrowiskowej „A”,będącej najwyższą formą ochrony uzdrowiskowego miasta Supraśl. Zewsząd otaczają nas lasy Puszczy Knyszyńskiej, a u podnóża skarpy nadrzecznej, przynależnej do ośrodka, wartkim strumieniem meandruje niezwykła rzeka Supraśl.

Obszar naszego ośrodka to ok. 1 ha, pagórkowatego terenu, bujnie porośniętego wiekowymi drzewami, m.in. lipami, dębami oraz grabem. Niemal cały rok możemy napawać się tu widokiem oraz śpiewem ptaków. Gniazdują u nas m.in. sikorki, szpaki, kowaliki, w pobliżu także zimorodki, bociany, kruki, żurawie i inne ptaki związane z dolinami rzek. Przy odrobinie szczęścia możemy zaobserwować także śpiące w starych pniakach nietoperze i inne drobne ssaki.

Pustelnia była niegdyś częścią ośrodka wczasowego MSW „Puszcza”, zamkniętego w roku 2010. Dziś, po kilku latach od zamknięcia, staramy się tchnąć w to miejsce drugie, lepsze życie.

Zgodnie z przekazami, ta szczególna lokalizacja na mapie Supraśla była niegdyś (przełom XV-XVI w.) zamieszkana przez prawosławnych mnichów, którzy prowadząc samotny tryb życia budowali tu swoje pustelnie. Te tak zwane eremy, miały powstawać na skarpie nadrzecznej po prawej stronie dzisiejszej ulicy Uroczysko Pustelnia.

Niektórzy twierdzą także, że na naszej skarpie zlokalizowane jest „miejsce mocy”. Miałoby ono być związane z niegdysiejszym pobytem tutaj pustelników, oraz niezwykłym drzewom porastającym strome zbocza nad rzeką Supraśl. Zapraszamy, aby poczuć to na własnej skórze.


Projekt zrealizowano przy wsparciu Funduszy Europejskich.